<<<

Ondřej Janečko a jeho začátky v RATHGEBERu | © RATHGEBER, k.s.
ZAMĚSTNANEC

„Sednout si pracovně a lidsky – to je podle mě nejdůležitější“

Vedoucí nákupu Ondřej Janečko o svých začátcích ve firmě, skvělém kolektivu a o dodavatelích RATHGEBERu.

Pane Janečko, jak dlouho už v RATHGEBERu pracujete? 

To musím hodně vzpomínat, protože už je to přes 20 let. Nastoupil jsem v listopadu 1996, takže to bude 22 let. To je hrozný, jak ten čas letí!

Pracujete jako vedoucí nákupu už od začátku, nebo jste začínal na jiné pozici? 

Já jsem v RATHGEBERu začínal postupně – od dělnických profesí. Tehdy firma ještě nesídlila tady v Bystřici nad Pernštejnem, ale nedaleko ve Ždánicích. Byli jsme opravdu velmi úzký kolektiv asi do 15 lidí a já jsme začínal jako obsluha plotteru. Po několika letech jsem si začal pohrávat s myšlenkou, že vystuduji vysokou školu. A tak jsem v roce 2005 začal studovat Fakultu strojního inženýrství na VUT v Brně. Jednalo se o dálkové studium a bylo to hodně náročné období, protože jsem vždy jeden den pracovního týdne musel být ve škole. Firma mi při studiu ale vyšla maximálně vstříc.

Takže jste dostal pozici vedoucího nákupu i díky studiu na vysoké škole? 

Chvíli jsem pracoval na přípravě výroby. A pak v roce 2010, kdy odešel jeden z kolegů, mi byla nabídnuta pozice na nákupu. Tehdy jsem ještě nebyl vedoucí nákupu, byl jsem na oddělení sám. Ale postupem času, jak práce přibývalo, ke mně přišla ještě kolegyně a já jsem byl jmenován vedoucím nákupu. Takže jsem teď vedoucím dvoučlenného týmu (smích). 

CHROMOTIONFLEXXLINE3D hliníkROYALPLAST –
to všechno jsou krásné věci. Myslím, že takové výrobky
v republice vyrábí jen málo firem, nebo možná nikdo další.
V tomhle jsme výjimeční.

RATHGEBER se musel za 22 let hodně změnit… 

Historie RATHGEBERu  je opravdu dlouhá. Na začátku nás bylo asi 15, teď tu pracuje kolem 120 lidí. Firma v roce 1997 postavila závod v Bystřici nad Pernštejnem. V roce 2012 se tu přistavěla další hala. Takže firma se rozrůstá a každým rokem je tu víc a víc zaměstnanců, více strojů.

Co děláte každý den, když dorazíte na své místo? Vyřídíte maily, v tom se asi naše práce neliší (smích), a co pak? 

To je asi všude stejné. S kolegyní z nákupu sedíme naproti sobě, tak si ráno řekneme, co je potřeba, pak se řeší každodenní běžná rutina kolem objednávání materiálu, firemních potřeb atd. Takže se staráme nejen o materiály, které firma potřebuje k výrobě, ale i o věci potřebné k celému provozu. Denně komunikujeme s dodavateli, řešíme logistické pochody a termíny dodání, schůzky s dodavateli… 

Kdo všechno patří mezi vaše dodavatele, pane Janečko? 

Většinou to jsou tuzemští dodavatelé. Jelikož ne všechno se dá v České republice sehnat, nakupujeme i v zahraničí, převážně z EU, pro RFID a NFC  technologie také z Asie.

S dodavatelem se obchodní vztahy budují dlouhodobě.
Musíte si navzájem rozumět, musí být spolehlivý, dodat objednávky včas, poskytnout technickou podporu, velmi důležitá je také kvalita.

Zajímalo by mě, jak se hledá takový dodavatel z Asie… 

Samozřejmě existují různé portály, kde je možné dodavatele hledat. Abych pravdu řekl, tak my dodavatele pro RFID a NFC technologie hledat nemusíme, protože naše sesterská společnost smart-TEC nám je doporučuje – mají už své kontakty i zkušenosti. Jsme rádi, že nám poradí, protože tyto technologie jsou složité a člověk tomu opravdu musí rozumět, aby věděl, kde co objednat.

Doporučuje vám dodavatele i vaše německá „matka“? 

Něco doporučeno máme, ale více méně si je vybíráme sami. Navíc hledat pořád nové dodavatele není potřeba, protože s těmi současnými spolupracujeme dlouhodobě. A jak je vybíráme? U dodavatele není nejdůležitější jen cena (samozřejmě hraje velkou roli), ale také kvalita a servis. Navíc dobré obchodní vztahy se budují dlouhodobě, musíte si navzájem rozumět, dodavatel musí být spolehlivý, dodávat objednávky včas, musí poskytovat technickou podporu atd.

Ondřej Janečko s kolegyní | © RATHGEBER, k.s. Dnes Ondřej Janečko pracuje jako vedoucí nákupu. S kolegyní se umí ve všem zastoupit.

Je to tak, že dodavatel hýbne s cenou a vy automaticky hledáte někoho, kdo nabídne lepší podmínky, nebo je to spíš o domluvě? 

Samozřejmě se snažíme domluvit. Ale stane se, že dodavatel s cenou prostě hýbne a nám se to nelíbí, tak si ověříme podmínky u konkurence. Na druhou stranu, pokud se zdražují vstupní suroviny, zdražují všichni. Vždy však hrajeme férovou hru – řekneme napřímo, když nám někdo dá lepší nabídku.

Je jednoduché najít konkurenci, která nabídne stejnou kvalitu? 

Není. Nefunguje to třeba jako s dodavateli tužek – otevřete internet a máte strašně moc možností. Někdy se jedná o specifické věci, kde kolikrát ani nenajdete konkurenci, protože to nikdo jiný nedělá. Vyřešit to nejde ani dovozem z Asie, protože některé materiály a chemikálie jsou citlivé na převoz, na změny teplot nebo vlhkosti. Převozem pak materiály mění své vlastnosti, nebo se rovnou zničí.

Stalo se vám někdy, že jste dostali nekvalitní surovinu a pokazili si tím třeba celou sérií produktů? 

Určitě se to stalo a může se to stát. Snažíme se to ale eliminovat například vstupní kontrolou. Stává se, že výrobce materiálu něco změní a chybu nejde odhalit hned anebo vůbec. Třeba na materiálu špatně drží tisk. Ale to vám výrobce předem nikdy neřekne, protože buď je to v povolené normě, nebo to ani sám neví, pokud mu třeba něco změní dodavatel výrobních surovin.

EU vydává neustále nová nařízení, seznam chemických látek, které lze v povoleném množství používat, a to hraje samozřejmě také velkou roli.

Říkal jste, že pracujete v malém 2členém oddělení. Máte v týmu nějak rozdělené role a kompetence? 

Ano, máme rozdělené kompetence, ale zároveň se musíme umět v určitých činnostech zastoupit, bez toho by to nefungovalo. Objednávka nepočká, až se já nebo kolegyně vrátíme z dovolené. A jak to máme rozdělené? Kolegyně kontroluje dodací listy, účtuje faktury, objednává kancelářské potřeby, balící materiály, hygienické prostředky, barvy, chemické látky atd. Já objednávám materiály, vyjednávám s dodavateli obchodní podmínky, vybírám a hodnotím je. Dělám u nich audity, řeším reklamace a technické problémy. Zajišťuji potřebné dokumenty a certifikáty k materiálům. Analyzuji nákup, starám se o skladové hospodářství materiálů včetně inventur. To jen tak ve stručnosti, určitě jsem na něco zapomněl (smích).

Baví mě práce samotná i kontakt s lidmi – s dodavateli a s kolegy. Mám štěstí, že pracuji s lidmi, kteří odvádějí maximum, je na ně spolehnutí a rozumí si. A to je podle mě nejdůležitější –
sednout si pracovně a lidsky.

Ondřej Janečko, vedoucí nákupu ve společnosti RATHGEBER | © RATHGEBER, k.s. Komunikace s dodavateli, řešení logistických pochodů a termínů dodání, audity u dodavatelů i schůzky s nimi. To vše patří k práci vedoucího nákupu.

Pane Janečko, co máte na své práci nejradši? 

Baví mě práce samotná, kontakt s lidmi – s dodavateli i s kolegy. Je tu parta lidí, kteří odvádějí maximum, je na ně spolehnutí a rozumí si. To je podle mě nejdůležitější – sednout si pracovně i lidsky. S kolegy občas zajdeme na pivo, pokecáme si… Lidi to spojuje. 

Je mezi vašimi kolegy někdo z původní sestavy lidí, kteří ve firmě pracují od prvního dne? 

Myslím, že pan jednatel, kolegyně na sítotisku a kolegyně na úklid a vydávání obědů. Další 3 kolegové jsou tu přes 20 let. 

Jaký výrobek od RATHGEBERu máte nejraději? 

To portfolio je široké a mně se líbí hlavně speciality, které děláme – exkluzivní štítky a další produkty. CHROMOTION, Flexxline, 3D štítky, ROYALPLAST, to všechno jsou krásné věci. Myslím, že takové výrobky u nás vyrábí jen málo firem, nebo možná nikdo další. V tomhle jsme výjimeční!

Kdy jste naposledy viděl v obchodě nebo na ulici nějaký výrobek od RATHGEBERu?  

Já se s tím setkávám celkem často. Naposledy jsem viděl štítek CHROMOTION Laurin & Klement na voze Škoda Octavia.  Naše štítky jsou také vidět třeba v televizi na lahvích luxusních šampaňských, které rozdělávají 3 nejlepší jezdci při závodech formule 1. A to je pro nás velká reklama.