<<<

3D hliníkový štítek od RATHGEBER | © RATHGEBER, k.s.
3D hliníkový štítek pro lyže Sporten | © RATHGEBER, k.s.

3D hliníkový štítek pro lyže Sporten

Štítek s vystouplou ražbou a luxusním diamantovým přebrusem vystihuje
rychlost lyže.

SPORT & VOLNÝ ČAS

Sporten: Lyže, které dobyly severní pól

Pokořily světový rychlostní rekord v tandemovém rychlostním lyžování, dobyly severní pól a dnes se prodávají po celém světě včetně USA nebo Japonska. O čem je řeč? Přeci o českých lyžích s dlouhou tradicí, které se dnes vyrábí pod značkou Sporten. V RATHGEBERu jsme velice pyšní na to, že právě my můžeme pro tyto lyže vyrábět štítky a loga.

Úžasné výkony, kterých si všimnul celý svět

Vůbec první lyže Sporten (tehdy ještě pod jiným názvem) spatřily světlo světa už na konci 19. století na Vysočině. Tehdy je po vzoru lyží ze Štýrska a Finska vyráběl známý místní truhlář. Nejprve šlo o lyže jednoho univerzálního typu, teprve později došlo k dělení na závodní a turistické běžky. V roce 1963 pak v závodu přibyly technologie pro výrobu sjezdových lyží, kterých byl v té době na trhu nedostatek.

Mimochodem věděli jste, že právě na běžkách Sporten posunul závodník Radek „Raketa“ Čermák v roce 2016 světový rychlostní rekord na úctyhodných 156,182 km/h? Po tandemovém rychlostním lyžování jde tedy už o druhou disciplínu, ve které lyže Sporten takto zazářily. Kromě toho na nich Aleš Valenta vyhrál legendární zlatou olympijskou medaili v akrobatických skocích na lyžích v roce 2002.

Mezi poslední modely ve „stáji“ firmy potom patří sjezdové lyže RS SERIES a SELECTION SERIES Iridium. Právě ty zdobí štítek, který pochází z dílny společnosti RATHGEBER. „Jde o hliníkové štítky ve variantě zlatá matná, stříbrná lesklá a stříbrná lesklá vystouplá s diamantovým přebrusem,“ vysvětluje Petr Kutal ze společnosti Sporten.

Kvalitní štítek zdůrazní kvalitu celého výrobku

Štítek na lyži nemusíte dlouho hledat. Je umístěný na dobře viditelném místě, a sice na vrchní straně lyže před vázáním. „Z našich 3D produktů jsme vybrali 3D hliník s velmi pěknou vystouplou ražbou v kombinaci s luxusním diamantovým přebrusem, který přesně vystihuje rychlost lyže!“ doplňuje David Olejník, odborný poradce společnosti RATHGEBER. Úkol štítku byl tedy jasný – designově doplnit celou lyži a zároveň zdůraznit její kvalitu. 

Velké byly i nároky na odolnost. A to i přesto, že je štítek krytý vrchní fólií (která tvoří svrchní vrstvu lyže), a není tedy přímo vystavený sněhu nebo vodě. Důvod je jednoduchý: „Štítek musí být odolný s vysokou lepivostí, jelikož prochází celým procesem výroby. K ní patří příprava vrchních fólií a velké namáhání v podobě klížení – lisování nebo broušení. Musí proto vydržet vysoké teploty a tlak během výroby a následné změny teplot a přírodních podmínek při samotném lyžování,“ dodává Petr Kutal.

Znáte značky jako Åsnes nebo Faction? Jedná se o společnosti, pro které Sporten vyrábí. I na těchto projektech Sporten spolupracuje s firmou RATHGEBER. A spolupráce trvá už více než 10 let. „Firmu Rathgeber jsme oslovili, protože má výrobu přímo v našem okolí. Je tak možná pružná reakce případně různé testy podle našich požadavků,“ uzavírá Petr Kutal.