<<<

RATHGEBER emblémy Flexxline® | © RATHGEBER, k.s.
Emblémy Flexxline® | © RATHGEBER, k.s.

Emblémy Flexxline®

Na rozdíl od výšivek nedřou. Navíc jsou velmi trvanlivé a zachovávají si svou barvu. Design struktury je možno zvolit.

FLEXXLINE®

Emblémy Flexxline®: O technologii, procesu výroby a aplikaci

S projektovým manažerem Martinem Dobešem a vedoucím oddělení Chromotion Marianem Satorie o technologii, procesu výroby a aplikaci emblémů Flexxline®.

Jak dlouho se RATHGEBER věnuje výrobě emblémů Flexxline®?

MD: Testovat a vzorkovat Flexxline® jsme začali asi před 4 roky. Přesné datum „narození“ tu ale nemáme.

V čem se liší výroba emblémů Flexxline® v porovnání s ostatními produktovými kategoriemi? Čím je Flexxline® unikátní?

MD: Flexxline® je určený především na textil. I když v posledním roce testujeme jeho aplikaci na další materiály. Třeba na skleněné lahve. Jedinečný je určitě skladbou materiálů, které se nepoužívají téměř nikde jinde.

MS: Navíc je opravdu nízký. Bavíme se maximálně o necelém milimetru na výšku. A do takto nízkého emblému musíme vpasovat od 3 do 8 vrstev. Na Flexxlinu® je nejzajímavější asi to, že materiály používané k výrobě mají tloušťku pouze desetiny milimetru. Jejich počet se odvíjí od toho, o jak moc složitý emblém se jedná.

Jaké vrstvy Flexxline® obsahuje? A jaké vlastnosti mají?

MS: V emblémech Flexxline® jsou vrstvy, které zabraňují migraci barev z podkladu – například trička – do emblému, který se díky tomu nezapere. Jsou tam čistě technické vrstvy pro aplikaci na produkty. Na povrchu jsou pak materiály na bázi polyuretanu. Kromě toho v každém Flexxlinu® najdeme další výplňové vrstvy a vrstvy lepidla.

Díky kombinaci všech vrstev je emblém příjemný na omak, flexibilní a poddajný, není studený jako kovové štítky.

Je složité Flexxline® aplikovat? Je potřeba mít nějaký speciální nástroj?

MD: Není to nic složitého, klient to zvládne bez problémů sám. Je třeba mít ve firmě k dispozici lis a někoho šikovného. Lis nemusí být supermoderní, ale bez něj se klient neobejde. Jde však o celkem běžné vybavení ve firmách, které se orientují na textil.

Při aplikaci prvního emblému je potřeba zkoušet a testovat. Natrénovat si to. Flexxline® se umístí na vybrané místo, třeba na triko, na mikinu atd. Pak se to nažehlí svrchu přes emblém, takže látku nemusíte obracet naruby. Jde to snadno. Podobně jako s nažehlovací fólií.

Lepidlo, které je na spodní straně emblému, je aplikovatelné teplem a částečně i tlakem. Lepit začne až ve chvíli, kdy se emblém nahřeje na nějakých 130–140 °C. Pak se lepidlo roztaví a termolis to trochu přitlačí a zalisuje. Důležitá je také správně zvolená doba, po kterou aplikace probíhá.

Na průběh aplikace máme univerzální kuchařku, takový soubor doporučení, co se týče tlaku, teploty i času. Ten zákazníci dostávají ke každé zakázce.

TIP: Emblémy Flexxline® jsou tak odolné, že mohou být i součástí hasičských obleků. Více v článku DEVA F-M a emblémy, kterým nevadí voda ani žár.

Je zajímavé, že se Flexxline® neznehodnotí, když se zažehluje ze strany emblému...

MS: To je díky polyuretanovým materiálům odolným vůči teplu. Ty se zpracovávají při opravdu vysokých teplotách. A ještě při vyšších teplotách se aplikují.

MD: Pro aplikaci se používá speciální silikonová pěna, která vydrží ještě daleko vyšší teploty než samotný polyuretan. Tato pěna se vmáčkne do 3D struktury emblému, která se tím pádem nebortí. Ona ji jaksi zafixuje. Vmáčkne se do ní, okopíruje ji, takže struktura lisování za tepla vydrží.

Na co by se měli designéři / grafici při navrhování emblémů zaměřit?

MD: Z mého pohledu by se měli zaměřit na dva aspekty – jednak aby emblém vypadal na první pohled dobře, oslovil, upoutal a vyvolal WOW efekt. Druhá věc je zaměřit se na technologické možnosti, které dovoluje výroba. Aby grafik nenavrhnul něco, co pak nebudeme schopni vyrobit. Hlavně však jde o to pořadí – nejdřív tam opravdu musí být nějaký nápad, aby to nebyla jen suchá struktura.

Klientům je k dispozici také náš firemní grafik. Takže s návrhem rádi pomůžeme.

Jaká omezení výroba má? Spočívá to například ve velikosti emblémů?

MD: Jsme omezeni velikostí pracovního stolu u stroje. A protože pracovní stůl je dost rozměrný, tak emblém může mít až 30 cm na délku. Nejmenší emblém je čistě teoreticky tečka milimetr na milimetr. Takže hranice jsou hodně otevřené. Možných variací je opravdu moc. Vždy ale musíme počítat se složitostí motivu, která má zásadní roli.

Existují nějaké limity u barev? Co třeba zlatá a stříbrná?

MD: Nelze vytvořit neonové barvy. Moc dalších omezení není. Použít můžeme celou škálu standardních sítotiskových barev.

MS: Vyrobit lze i zlatou a stříbrnou v lesklé variantě. I když obtížně. Právě proto, že se Flexxline® vyrábí při vysokých teplotách, tak tyhle barvy snadno zmatní. Pak emblém vypadá jinak, než si zákazník představuje. Docílit matné zlaté a stříbrné lze snadněji.

Jinak předpokládám, že platí obecné zásady – vyhnout se miniaturám, které nebudou na emblému dobře vidět, atp.

MD: Určitě ano. Nevyplatí se pouštět do nějakých nesmyslně malých detailů, které stejně nejsou vidět a v celém emblému se ztratí a utopí. Zákazník také musí počítat s tím, že Flexxline® má celoplošnou strukturu, která má také nějaké technologické limity. K vytvoření struktury slouží frézy o daných velikostech. Takže úplně drobounké motivy (například z loga) vypadnou, návrh se pak musí trošinku zjednodušit. To se ale bavíme opravdu jen o malých částech.

Dá se udělat žebrování, krupička, hrbolky, šupinky – nejlépe se to ukazuje na příkladech.

Kam lze technologii Flexxline® ještě posunout?

MS: Co se týče technické a výrobní části, tak tam už jsme na nějaké úrovni. Při vstupu je samozřejmě potřeba udělat zajímavý návrh, zapojit zajímavě barvy i struktury. Teď také testujeme emblémy s NCF čipem. Blížíme se ke konci, už by se s tím dalo jít do světa.

Pro jaký okruh zákazníků oborově je Flexxline® určen?

MD: Můj pohled na věc je ten, že tyto emblémy jsou dělané spíše na sportovní věci, na dresy pro sportovní kluby, bundy, lyžařské bundy, firemní a pracovní oblečení, obleky pro hasiče atd. Další segment je nábytkářství.

TIP: Aplikace na textil se vrací do módy. Podívejte se, proč je právě Flexxline® skvělou volbou.