<<<

Čelní panely a foliové klávesnice | © RATHGEBER, k.s.
Čelní panely a foliové klávesnice v elektronice | © RATHGEBER, k.s.

Čelní panely a foliové klávesnice v elektronice

Nenápadné a přesto velmi namáhané. Funkčnost a odolnost proto patří mezi jejich klíčové vlastnosti.

ROZHOVOR

Čelní panely a foliové klávesnice představují čisté skloubení funkčnosti a designu

Jaké technické nároky musí splňovat čelní panely a foliové klávesnice u moderních elektronických přístrojů? O specifikách jejich výroby, funkčnosti, odolnosti a designu jsme si povídali s obchodním zástupcem Ladislavem Chovancem.

V čem je výroba čelních panelů a foliových klávesnic specifická?

 

S čelními panely a foliovými klávesnici se setkáváme prakticky na každém kroku, aniž si to často uvědomujeme. Automaty na kávu, pracovní kopírka, měřící technika nebo nejrůznější dálkové ovladače – tady všude hrají tyto prvky klíčovou roli.

Na první pohled musí být jasné a srozumitelné. Zákazník si sám vydefinuje, jaký účel čelní panely a foliové klávesnice budou plnit. Našim úkolem je poté poskytnout takový štítek, který je maximálně funkční, odolný a vyrobený přesně podle požadavků zákazníka.

Jak se rozvíjí technologie kolem nás, mění se i nároky na štítky. Naše téměř třicetileté zkušenosti nás učí na takový vývoj reagovat a neustále se zdokonalovat. Čelní panel plní nejen technickou funkci, ale také plně reprezentuje daný přístroj. To je jedna z výzev, kterou řešíme individuálně u každé zakázky.

Kromě technické funkce řešíte se zákazníkem i design štítku. Preferují zákazníci spíše 2D nebo 3D prvky?

Na první pohled to tak možná nevypadá, ale čelních panelů a klávesnic se skutečně kloubí požadavky technického řešení s designem. Čelní panely představují „tvář“ přístroje zákazníka. Proto se už při návrhu zaměřujeme také na celkový vzhled zakázky.

Jestli vyrobíme 2D nebo 3D štítek pak záleží čistě na požadavcích zákazníka. Zvládneme ale oboje. 2D bývají hlavně klasické čelní panely přístrojů a zařízení. Po 3D variantě sáhneme častěji v případě foliových klávesnic s hmatníky, raženými tlačítky nebo pokud jde o jakkoli atypické čelní panely.

Dokážeme vyrobit štítek v jakémkoli tvaru podle toho, kam ho zákazník následně aplikuje.

Jaké technologie a materiály při výrobě čelních panelů a foliových klávesnic nejčastěji používáte?

Hlavní technologie, které používáme jsou laserové či plotrem zhotovené základní či velmi atypické tvary panelů. Jejich vzhled jim pak dodá buď sítotisk nebo digitální tisk.

Co se týče materiálů, tak často volíme polykarbonát nebo polyester. Polyester vyniká především svou pevností, neláme se a je vysoce odolný i proti chemickému poškození (například čisticí a dezinfekční prostředky).

Polykarbonát zase využíváme často u čelních panelů třeba elektronických řídících systému. Nabízí velmi dobré izolační vlastnosti a nevodí elektřinu.

Se zákazníky řešíme i praktické aspekty panelů a klávesnic. Jako je například možnost tlačítka snadno stisknout. Což je výzva v případě, že kombinujeme drobná tlačítka ze silnějších materiálů. Někdy zase navrhujeme řešení, kdy je prosvícená LED aplikacemi jen určitá část, aniž by prosvítila celý panel.

Podle požadavků zákazníka dokážeme základní materiály kombinovat i s našimi designovými štítkyFinochrom®, Chromotion® nebo Royalplast®.

Jaké jsou další možnosti ochrany čelních panelů a foliových klávesnic?

Všechny naše štítky vyrábíme tak, aby byly přirozeně odolné, neodlepovaly se a vydržely stálobarevné několik let. Jsou chráněné proti poškrábání i odlepení. Používáme antibakteriální ochranu a vybíráme materiály s vysokým obsahem mědi. Tím se velmi výrazně snižuje životaschopnost bakterií, které na štítku mohou v provozu ulpít.

Jak odolné jsou naše štítky dobře ilustruje příběh zákazníka, kterému přístroj s naším čelním panelem spadl do vařícího oleje. Celý přístroj byl pokroucený, elektronika nefunkční, ale čelní panel zůstal beze změny na svém místě a zachoval si i barvy.

Tohle je sice malinko extrémní příklad, ale rád uvedu další. Ve zdravotnictví dostávají čelní panely zabrat i jen běžným provozem. Musí vydržet nejen velmi častá stisknutí, ale také poměrně agresivní dezinfekci.

Kromě odolnosti a precizní funkčnosti je pro naše zákazníky klíčová i snadná aplikace štítků. Často využíváme samolepicí způsob upevnění, kdy zákazník jednoduše klávesnici nebo panel nalepí přímo na přístroj jako samolepku.