Anton Rathgeber – zakladatel společnosti
Anton Rathgeber založil svou živnost v roce 1946. V jeho pronajaté dodávce byste tehdy našli mnohem různorodější zboží než jen první zásuvné štítky a etikety.
HISTORIE SPOLEČNOSTI
Historie RATHGEBER: Od kufru dodávky k výrobě ve 3 zemích Evropy
V začátcích se celý RATHGEBER vešel do malého nákladního auta a skromného bytu v západní části Mnichova. Za 70 let však společnost ušla velký kus cesty – od obyčejných zásuvných štítků k precizním povrchovým úpravám a inteligentním technologiím. Dnes má tato rodinná firma 325 zaměstnanců a dává tvář 23 tisícům zákazníků po celé Evropě.
RATHGEBER se narodil těsně po válce
V roce 1946 však měla celá společnost přesně o 324 zaměstnanců méně než dnes. Jediným tehdejším zaměstnancem byl totiž její zakladatel a vlastník, Anthon Rathgeber. V jeho pronajaté dodávce byste však našli mnohem různorodější zboží než jen první zásuvné štítky a etikety. Anthon Rathgeber obchodoval s nejrůznějšími produkty – od dřevěných hraček až po hudební nástroje. Ty přeprodával do obchodních domů v Míchově. Skromné začátky však netrvaly dlouho. Už v roce 1948 společnost „dostala“ první kanceláře, byla zaregistrována pod značkou RATHGEBER a rychle rostla.
Od dřevěných hraček až po hudební nástroje, takové byly
začátky společnosti RATHGEBER. Zásuvné štítky a
etikety tehdy byly pouze jedním z nabízených výrobků.
Až příchod Antonovy dcery Christine však určil směr, kterým se společnost vyznačuje dnes. Christine Rathgeber si uvědomila, že prosperita nespočívá v přeprodávání, ale ve vlastní produkci. V roce 1968, devět let poté, co do společnosti nastoupila, přebírá Christine vedení firmy. A není na to sama. Společně s manželem Wernerem Schrägle učiní ještě tentýž rok zásadní rozhodnutí, které posune jejich podnikání podstatně dále.
Z bytu do obří haly: rok 1968 všechno změnil
Když se společnost Möhrle začne ekonomicky propadat, převezme od ní RATHGEBER klíčové dodavatele. O 4 roky později už Christine a Werner Schrägle budují moderní výrobní halu o rozloze 900 m2 a ponechávají si i dostatek prostoru pro budoucí růst – pozemek, na kterém leží, měří 4000 m2.
Prosperující firma brzy vyroste také z ústředních prostor v Untergiesingu a hlavní sídlo RATHGEBERU se stěhuje na předměstí Mnichova. Vypadá to, že dalším krokem už může být jediné – expanze do zahraničí.
V RATHGEBERU tradice drží. I za hranicemi
V roce 1993 se ke slovu opět dostala mladá generace. Tentokrát už ale ne v Německu. Syn Christine, Andreas Schrägle zrovna dostudoval průmyslové inženýrství a budoucnost v rodinné firmě měl otevřenou. Nejdříve však potřeboval načerpat zkušenosti jinde.
Deset zaměstnanců a několik ručních strojů. Takové byly začátky společnosti RATHGEBER v České republice na začátku 90. let.
„Naštěstí jsme se zrovna na začátku 90. let rozhlíželi po místě, na které bychom mohli s naší výrobou expandovat. Vybrali jsme si Českou republiku, protože k tomu byla ideální – země s průmyslovou tradicí i kvalitními inženýry a mechaniky. Do Bystřice nad Pernštejnem jsme přivezli malý sítotisk, deset zaměstnanců a několik ručních strojů. Mým úkolem bylo rozvinout výrobu, aniž bych měl neustále k dispozici zkušenosti svých rodičů,“ říká Andreas v rozhovoru o firemní tradici.
Když inovace a tradice nestojí v opozici, ale v souladu
Dnes RATHGEBER svým zákazníkům zajišťuje nejen prvotřídní značení, ale pomáhá jim také k přehlednější a bezpečnější organizaci. Už od roku 1999 vyvíjí smart-TEC, dceřiná společnost RATHGEBERU, chytré NFC a RFID technologie, které mají široké využití v průmyslu i ve službách. Dodnes smart-TEC svým zákazníkům doručil už 25 milionů RFID štítků a své postupy stále zdokonaluje.
Česká pobočka má už více než 120 zaměstnanců a místo ručních strojů využívá nejmodernější vybavení. Ani moderní výroba se však tradičních hodnot RATHGEBERU nevzdává. Právě naopak: „Pokud máte pevné základy, můžete si dovolit být odvážní a inovativní. A přesně to děláme,“ shrnuje Andrease Schrägle princip, kterým RATHGEBER úspěšně řídí už 70 let.