<<<

Štítky na kotle a tepelná čerpadla RATHGEBER | © RATHGEBER, k.s.
Čitelnost a odolnost je základ | © RATHGEBER, k.s.

Čitelnost a odolnost je základ

Štítky na kotle často musí vydržet vysoké teploty, a přesto zůstat dlouho čitelné.

ROZHOVOR

Štítky na kotle a tepelná čerpadla splňují vysoké technické nároky a zároveň nabízí skvělý design

O nových obchodních příležitostech a specifikách štítků v segmentu energetiky jsme si povídali s obchodním zástupcem Matoušem Hájkem.

S jakými výzvami se nejčastěji setkáváte při tvorbě štítků na kotle a tepelná čerpadla?

Zákazníci za námi přichází s mnoha požadavky. Takže prvně si je všechny společně projdeme. Podíváme se na možné materiály štítku, jeho úpravu, konkrétní podobu a také primární funkci.

Při tvorbě konkrétního štítku vždycky vycházíme z preferencí zákazníka a podle toho se snažíme najít to nejlepší řešení. Teprve v momentě, kdy jsme si zodpověděli se zákazníkem základní otázky – kam štítek umístíme, na jaký povrch to bude, jaká je provozní teplota, jedná se o interiér či exteriér – se pouštíme do navrhování konkrétního řešení.

V tomto ohledu máme opravdu co nabídnout, a to zejména z řady našich 3D produktů. Ať už jsou to plasty, nebo kovy. Ovšem v případě kotlů a tepelných čerpadel se větší pozornost právem soustředí hlavně na kovové štítky. Zejména pak hliník se nám osvědčil jako materiál s naprosto nekompromisními vlastnostmi.

V čem jsou štítky na teplená čerpadla a kotle specifické?

Často zákazníci potřebují na kotle a tepelná čerpadla vytvořit jak designové štítky s logem firmy, tak i technické štítky se servisními informacemi. Každý štítek přirozeně vyžaduje trošku jiný přístup.

Zákazníci nás osloví třeba s konkrétní představou o štítku, který musí splňovat například odolnost vůči vysokým teplotám.
U servisních a výrobních štítků pak nejčastěji požadují také velmi dobrou čitelnost. Nesmí se stát, že tisk na štítku po několika týdnech bledne nebo jinak ztrácí na kvalitě. Sériové číslo, servisní informace a další důležité údaje musí vydržet na svém místě v nezměněné podobě po dobu několika let.

Proto často klientům doporučujeme kromě samotného materiálu i způsob úpravy štítku. Velmi se nám pro své specifické vlastnosti, a hlavně odolnost osvědčuje například 3D hliníkový štítek s parciálním kartáčováním.

Podle čeho zákazníci vybírají design štítků na kotle a tepelná čerpadla? Jaká jsou případně vaše doporučení?

V případě designu se vždy přizpůsobujeme právě našim zákazníkům a jejich požadavkům. Každá zakázka je jiná a svým způsobem speciální.

Skvělé vlastnosti, a hlavně líbivý design vykazuje na kotlích a tepelných čerpadlech například hliníkový štítek se strukturálním lakem. Tuto technologii jsme doporučili třeba firmě VERNER, kde jsme efektivně zkombinovali červenou, stříbrnou a černou barvu a vytvořili jsme tak velmi moderní a elegantní design štítku.

Někteří zákazníci naopak zvolí raději decentnější vzhled, který jen lehce variuje v barvách kovu. V takovém případě doporučíme již zmíněné parciální kartáčování.

Jiní zákazníci, podobně jako firma VERNER, se nebojí zapojit více barev, protože si to u svého produktu mohou dovolit. S jistotou lze říct, že co se týče vzhledu, vždy záleží na produktu, kde bude výsledný štítek umístěný.

Jak je to s aplikací hotového štítku? Zvládne to zákazník sám?

Ano, zákazník od nás dostane velmi podrobný, a přitom jednoduchý návod, jak provést aplikaci štítku. Případně není problém zákazníkovi aplikaci ukázat přímo v jeho podmínkách. Aplikace štítku na kotel nebo tepelné čerpadlo není nijak složitá.

Ve stručnosti můžeme říct, že základními podmínkami jsou správná aplikační teplota, která by měla být ideálně pokojová. Štítek by také měl být uchován v suchu a mimo dosah přímého slunce a jiných zdrojů tepla.

Jaké výhody přináší zákazníkům štítky na kotle právě od RATHGEBERU?

Máme přes 20 let zkušeností v oboru. Zejména v oblasti kovových štítků a 3D značení jsme ušli opravdu dlouhou cestu, abychom naše technologie dovedli k vysoké kvalitě a odolnosti.

Výrobci kotlů a tepelných čerpadel tohle dokážou ocenit právě proto, že v jejich oboru je preciznost a vysoký důraz na kvalitu také na denním pořádku.

Za dlouhá léta našeho působení jsme vyladili nejen samotné možnosti 3D značení pomocí loga, ale vedeme si velmi dobře i v technickém značení a využíváme k tomu stále častěji také chytré technologie jako jsou QR kódy nebo NFC čipy.