3D štítky z nerezové oceli
Nový přírůstek v rodině produktů RATHGEBER nabízí odolnost proti povětrnostním vlivům i chemikáliím spolu s elegantním nerezovým vzhledem.
NOVINKY
3D štítky z nerezové oceli: Novinka mezi produkty
Na podzim roku 2020 se rodina produktů v RATHGEBERu rozrostla o nový přírůstek. Je jím 3D štítek z nerezové oceli. Přečtěte si, proč jsme do nabídky přidali právě tento materiál, jaké má výhody a pro jaké typy výrobků je vhodný. Možná se bude nerezová ocel hodit právě pro váš projekt…
Nerezová ocel: Spolehlivý materiál vhodný pro technické i marketingové značení
Štítky z nerezové oceli v RATHGEBERu vyrábíme a nabízíme už mnoho desítek let, zatím se však jednalo především o 2D provedení – tedy o klasické ploché štítky s leptaným povrchem nebo laserovým popisem. Takovým způsobem vzniká hlavně technické značení pro průmysl, jakým jsou typové a výrobní štítky. Nápad vytvářet z nerezové oceli i designové 3D značení coby nástroj marketingu vzniknul poměrně nedávno.
„V posledních letech si zákazníci přáli ještě odolnější 3D kovové štítky, vhodné pro venkovní použití. Takové, které odolají povětrnostním vlivům i chemikáliím. Dalším důvodem pro rozšíření nabídky byl požadavek designový, aby kovové 3D štítky měly nerezový vzhled. Po podrobné analýze trhu jsme spustili několikaměsíční testování zpracování nerezové oceli v našich podmínkách. Testovali jsme různé 3D technologie včetně potisku, výseku, embosování atd. Cílem bylo neslevit z kvalit hliníku a nabídnout vše, co zákazník očekává a potřebuje,“ vysvětluje Martin Uhrinec, vedoucí prodeje ve společnosti RATHGEBER.
Kovové štítky třikrát jinak: hliník, nerezová ocel, FINOCHROM®
Kromě 3D hliníkových štítků a 3D štítků z nerezové oceli najdeme v nabídce kovového značení také štítky FINOCHROM®. Podívejte se, jaký je mezi jednotlivými produkty rozdíl. Zaměříme se nejen na design, ale i na odolnost a další důležité vlastnosti.
Hliník 3D: Tento produkt patří mezi vůbec nejoblíbenější. Nabízí elegantní a decentní kovový vzhled s velkou škálou možností zušlechtění, mezi které patří digitální potisk, strukturální lak, mikrotisk, ohnutí, diamantový přebrus, ostrá ražba, PU vrstva a další.
Není ale 100% vhodný pro skutečně extrémní prostředí. Při kontaktu s chemikáliemi nebo extrémními povětrnostními podmínkami hrana materiálu po čase lehce oxiduje a tmavne. Kvůli tomu není hliník vhodný pro štítky, které mají po dlouhá léta odolávat vlivům venkovního prostředí. Nebo si je klienti vyberou, ale přehodnotí své nároky na design. Nejčastější tloušťka hliníkového štítku je 0,5 mm. Hliníkové štítky lze nalepit na různé podklady pomocí celé škály lepidel.
FINOCHROM®: Jde o chromovaný kov tloušťky v rozmezí od 0,05 do 0,1 mm. Je ideální pro řešení velmi jemných filigránských nápisů a log včetně velmi špičatých rohů a jemných struktur. Tento tenký a extrémně odolný materiál je vhodný pro jemné designové označení například nábytku, sanitární techniky, hudebních nástrojů, luxusních obalů, kosmetiky, parfumérie a dalších.
Nerezová ocel: Oproti hliníku má výrazně lepší mechanické vlastnosti. Tím, že odolává oxidaci svého povrchu, nepodléhá korozi. Díky tomu tento typ oceli nepotřebuje speciální druh povrchové úpravy. Na povrchu je totiž takzvaná pasivní vrstva, která se neustále obnovuje a zabraňuje korozi. Ocel je velmi dobře leštitelná a odolává teplotám do 300 až 350 °C. Navíc ocel je odolná vůči vodě, vodní páře, vlhkosti vzduchu, jedlým kyselinám a slabým organickým i anorganickým kyselinám. Nerezu nevadí ani povětrnostní vlivy s výjimkou přímořských oblastní, kde dlouhodobě negativně působí mořská sůl.
Kde se používají štítky z nerezové oceli?
Díky odolnosti a decentnímu designu nerezové oceli najdeme jen málo výrobků, ke kterým by se štítky z tohoto materiálu nehodily. V některých odvětvích průmyslu jsou tyto štítky díky své odolnosti naprosto klíčové.
Jedná se především o potravinářský průmysl, kam spadají obory jako vinařství, mlékárenství či pivovarnictví. Nejlepší volbou jsou i ve farmacii a chemickém průmyslu. Nerezové štítky jsou však pro své exteriérové využití vyhledávané i v oboru stavebnictví a automotive. Své využití najdou i v interiéru jak domácností, tak například zdravotnických zařízení.
Jedná se zkrátka o velmi odolný a co do použití všestranný materiál, s nímž se budeme v případě 3D značení setkávat čím dál častěji.