<<<

Odolné štítky na elektrobaterie | © RATHGEBER, k.s.
Chromotion® na elektrobaterie | © RATHGEBER, k.s.

Chromotion® na elektrobaterie

Elegantní kombinace zelené a bíle umožňuje, aby štítek vyniknul na černém povrchu bateriového uložiště.

NOVINKY

Značení elektrobaterií společnosti EVC Group: Průkopník v elektromobilitě vyžaduje nejvyšší kvalitu štítků

Společnost EVC Group se od roku 2007 zabývá elektromobilitou a výrobou elektrobaterií. V době, kdy se u nás o elektromobilitě ještě moc nemluvilo, představila tato firma z moravského Hulína první elektromobil v Česku, který vznikl přestavbou běžného vozu se spalovacím motorem. Od té doby patří k průkopníkům ve výrobě elektrobaterií a kromě osobní dopravy vyrábí i baterie pro elektrobusy nebo hybridní lokomotivy.

Spolehlivost a pečlivost s jakou přistupuje k výrobě pak požaduje i od svých dodavatelů. Proto je RATHGEBER pro EVC Group dlouholetým partnerem a dodává nejen 3D štítky, ale také zajišťuje precizní značení elektrobaterií. Pojďme se právě na tato značení podívat více zblízka.

Když dva dělají totéž, není to totéž:  Výběr správného dodavatele je základ

Výběr vhodné etikety se může zdát jako maličkost. Přitom jde ale o zásadní záležitost a volba spolehlivého dodavatele je skutečný základ.

To potvrzuje i Jan Vejbor, vedoucí obchodu EVC Group: „Původně jsme poptali etiketu u lokální tiskárny. Bohužel vůbec nesplnila naše očekávání. Její cena sice byla výrazně nižší, ale nedosahovala požadovaných vlastností. Odlepovala se a bledla. My ale chceme dělat naše výrobky zodpovědně, proto i značení musí být precizní.“

Kromě etiket pro elektrobaterie vyrábí Rathgeber pro EVC Group také designové 3D štítky. Před lety začínala spolupráce tvorbou loga technologií Royalplast®. Záhy přišel požadavek na luxusnější vzhled 3D štítku a nyní  pro EVC Group vyrábíme logo o velikosti 140 × 52 mm z našeho top produktu CHROMOTION®.

Odolnost, čitelnost a stálobarevnost: Klíčové vlastnosti pro značení elektrobaterií

Základem elektromobility jsou kvalitní trakční lithiové baterie. V portfoliu firmy EVC Group ale najdeme i další produkty jako jsou samostatné bateriové skříně nebo energetická úložiště (ESS). A všechny tyto výrobky si žádají své unikátní a hlavně kvalitní označení.

„Dlouho jsme přemýšleli, jak označit naše bateriové sady tak, abychom se jednak odlišili od konkurence a hlavně zajistili i bezpečnost při manipulaci. K sadám jsme dávali i manuál, aby nedocházelo k jejich poškození. Při nakládání na vysokozdvižné vozíky totiž může dojít k propíchnutí nebo i pádu baterií. Baterie je křehká a potenciálně výbušná. Hledali jsme proto takové značení, které splní i bezpečnostní funkci a minimalizuje poškození během manipulace a přepravy,“ dodává k výběru značení Pavla Knapová, manažerka marketingu EVC Group.

Volba nakonec padla na vysoce odolné foliové etikety, které Rathgeber vyrábí již přes 25 let ve svém bystřickém závodě a má s jejich výrobou bohaté zkušenosti.

“Pro firmu EVC Group jsme etikety na jejich baterie vyrobili z polyesterové folie FTC Ultra, která má skvělou přilnavost. Potisk proběhl nejkvalitnějším UV digitálním tiskem, který vyniká stálobarevností a odolností vůči nepříznivým podmínkám ve venkovním prostředí,” vysvětluje regionální vedoucí prodeje Rathgeberu Lucie Slavíčková.

Baterie totiž nejsou vždy úplně schované třeba pod kapotou. Například u elektrobusů jsou umístěné na střeše vozu, kde dostávají 5 a více let od přírodních živlů opravdu zabrat.

Rozhodující pro výběr právě tohoto materiálu byla proto velmi dobrá odolnost proti přímému slunečnímu záření, resistence vůči vodě a vysoká přilnavost etikety. I při vystavení těmto extrémním povětrnostním vlivům zůstává etiketa stálobarevná. Nesmí dojít ke zmíněnému odlepování či vyblednutí.

Chytré značení změří teplotu a usnadní i případnou reklamaci

Rathgeber ve spolupráci se svojí dceřinou firmou smart-Tec nabízí zákazníkům i chytrá značení, využívající integrace čipů technologií RFID a NFC. Využití těchto moderních přístupů v průmyslu najdeme nejčastěji v systémech inventarizace, kontrole údržby a servisu, řízení vysokoteplotních procesů nebo označování konstrukčních dílů.

V EVC Group aktuálně využívají teplotní a nárazová čidla, která informují o přehřátí nebo nešetrné manipulaci s baterií. Použití chytrého značení, které takové informace dokáže automaticky kontrolovat a ukládat do systému se proto přímo nabízí.

„Díky chytrému značení víme, co se s naší elektrobaterií děje, jakmile je na cestě k zákazníkovi. Usnadňuje to také případnou reklamaci, protože máme přesný záznam například o zvýšené teplotě nebo nesprávné manipulaci,“ popisuje Jan Vejbor a dodává, že chytré značení je něco, čemu se chtějí určitě v budoucnu více věnovat.

 

Udržitelnost, ekologie a čistá energie jde ruku v ruce

V RATHGEBERU je pro nás důležitá klimaneutralita a s tím související i udržitelná výroba. Spojení právě s firmou EVC Group je v tomto směru unikátní a přínosné pro obě strany.

„Vizí zakladatele EVC Group bylo pracovat na něčem, co je dlouhodobě udržitelné. S elektromobilitou jsme tu začínali v době, kdy se u nás elektroauta sériově ještě nevyráběla. V současné době vyrábíme i bateriová úložiště, která jsou spojená s fotovoltaikou. A proto je výroba štítků, která respektuje zásady udržitelnosti a klimaneutrality logický krok a ideální řešení. Naprosto to zapadá do filozofie naší firmy a je to jeden z důvodů, proč si spolupráce s RATHGEBEREM ceníme,“ shrnuje Jan Vejbor z EVC Group.

Chcete se dozvědět více o možnostech značení? Podívejte se, jak komplexně řešíme tisk etiket. Nebo jak probíhá výroba štítků.