<<<

NFC technologie a chytré popelnice  | © RATHGEBER, k.s.
SMART-TEC

Chytré popelnice: O krok blíž k modernímu městu s technologií NFC

Méně hluku v ulicích, čisté okolí, volné kontejnery a menší náklady na odvoz odpadů. Ještě před několika lety by to znělo jako obrázek ze sci-fi filmu. Česká města však mohou mít tuto podobu už dnes. A v jednom z nich se to dokonce už děje.

Projekt „Smart City“ – chytré město – funguje v českém Kolíně od roku 2016 s cílem zavést efektivnější a ekologičtější odpadové hospodářství. Zapomeňte na hlučné popelářské vozy každé pondělí v 7 ráno a věčně přecpané popelnice už ve čtvrtek odpoledne. Více než 330 kontejnerů na tříděný odpad tu vybavili speciálními senzory a chytrými NFC etiketami. Díky nim teď popeláři jezdí pro odpad jen tam, kde je to právě potřeba.

Chytrá popelnice se o vyvezení přihlásí sama. Ve správný čas

Ve většině měst funguje odvoz odpadu podobně – každý týden ve stejný den a stejný čas přijedou popeláři a vyprázdní popelnice bez ohledu na to, jestli už přetékají odpadem, anebo jsou téměř prázdné. Malé město kousek od Prahy se ale rozhodlo vyzkoušet změnu. Ve spolupráci se společností O2 IT Services vybavilo své kontejnery NFC nálepkami a senzory, a nádoby na odpad tak rázem proměnilo v „chytré popelnice“.

Žádné kontejnery, které přetékají odpadem! Díky technologii NFC popeláři přesně ví, které popelnice je třeba daný den vysypat.

Jak to celé funguje? Bateriemi poháněný senzor měří pomocí ultrazvuku míru naplnění popelnice a tento údaj automaticky posílá do centrály. Chytrá etiketa se zabudovaným NFC čipem a vytisknutým QR kódem zase pomáhá identifikovat konkrétní kontejner a umožňuje pohodlně zaznamenat jeho stav. Díky této inteligentní technologii popeláři každý den vyrazí na jinou trasu – za popelnicemi, které jsou už plné. Ušetří si tak cestu tam, kde je ještě místo, čímž uspoří městu náklady a zároveň sníží dopady na životní prostředí.

Dostatek místa pro tříděný odpad? Nejlepší motivace ke třídění

Efektivní vyprazdňování chytrých popelnic má ale ještě jeden výsledek – vyšší procento vytříděného odpadu. Pokud totiž mají lidé k dispozici kontejner, který bez problémů pojme jejich vytříděný odpad, třídí mnohem raději. Už se jim totiž nestane, že s taškami plnými tříděného odpadu přijdou ke sběrnému místu, ale odpadky není kam dát. A aby se mohli přesvědčit ještě před tím, než s odpadem vyrazí, mají na internetu k dispozici plán s přehledem stavů popelnic.

Město má díky inteligentnímu managmentu odpadů také možnost sledovat, v kterých částech města lidé produkují nejvíce odpadu a kde nejvíce třídí. Radní Kolína by do budoucna chtěli tyto údaje využít k ještě větší motivaci například v podobě soutěží.

Projekt Smart City a NFC technologie v Kolíně | © RATHGEBER, k.s. 3 důvody pro chytré popelnice? Čisté ulice, volné kontejnery a nižší náklady na odvoz odpadů.

smart-TEC: Společnost, která městu vyrobila NFC štítky na míru

Společnost smart-TEC ze skupiny RATHGEBER vyrobila speciální NFC štítky pro všechny chytré kontejnery z projektu „Smart City“. Vytvořit chytré NFC nálepky nebyl žádný problém – smart-TEC se na míru vyráběným RFID a NFC technologiím věnuje už 15 let. „NFC etikety pro chytré popelnice musí odolávat nepřízni počasí i vandalismu, proto jsme pro jejich výrobu zvolili odolné polykarbonátové fólie s kvalitním potiskem na vnitřní stranu fólie. Potisk je tak chráněn z vnější strany vrstvou fólie. Etikety mají dlouhou životnost a jsou maximálně odolné proti poškození“, říká Tomáš Kubíček, Business Development Manager u smart-TEC Česko.

Pomocí NFC štítků lze kontejnery snadno identifikovat a stav jejich náplně zaznamenat do speciální aplikace v chytrém telefonu.

Pomocí smartphonu lze popelnice označené chytrými NFC štítky snadno identifikovat, zaevidovat stav jejich náplně a odeslat informace na centrálu. Na rozdíl od ultrazvukových senzorů sice nesnímají obsah kontejnerů automaticky a vyhodnocení náplně musí provést pověřená osoba, oproti senzorům jsou však výrazně levnější. Vyhodnocení navíc nemusí nutně provádět zaměstnanci – v Kolíně ho v současnosti mají na starost lidé z veřejně prospěšných prací a město přemýšlí o tom, že v budoucnu by stav naplnění mohli pomocí mobilní aplikace zaznamenávat občané sami.

NFC technologie ve městě? Menší nebo žádné poplatky za odvoz odpadů

Investice do chytrých popelnic se díky úspoře na pohonných hmotách městu rychle vrátí. A nejen to. Zásluhou efektivního svozu se vytřídí více odpadu a za jeho odkup pak město získá více peněž. Poplatky za odvoz odpadů se tak občanům mohou snížit, nebo se peníze využijí k rozvoji města.