<<<

3D štítek Letratec se stříbrným lesklým podkladem | © RATHGEBER, k.s.
3D štítek Letratec nabízí široké možnosti použití | © RATHGEBER, k.s.

Letratec je ideální v oblastech, kde jsou vyžadovány jasné a přesné tvary, ale zároveň je požadován pružný materiál.

Technologie a výroba 3D štítků Letratec

Technologie a výroba 3D štítků Letratec

Letratec se hodí tam, kde je požadován přesný tvar a pružnost materiálu: Rozhovor s produktovým manažerem Robertem Zeleným

Výrobní postupy a technologické možnosti nového produktu Letratec se v mnohém odlišují od ostatních plastových štítků v nabídce společnosti Rathgeber.

Přečtěte si článek s Robertem Zeleným, který se podílí coby produktový manažer na vývoji a uvedení Letratecu na trh.

Letratec je poměrně novým produktem. Můžete jej čtenářům krátce představit?

Ano Letratec je nový produkt, který je na trhu zatím poměrně neznámý. Nicméně již máme několik úspěšně realizovaných projektů viz. štítky pro elektromopedy Mopedix. Díky novému speciálnímu laseru jsme schopni řezat přibližně 1,5 mm silný PU materiál a vytvářet tak poměrně složité tvary. Podkladový materiál, který se následně zalévá polyuretanovou hmotou, lze libovolně navrhovat jako logo či volně stojící nápis dle přání zákazníka. Pro potisk podkladu lze přitom využít buď fotorealistického digitálního tisku nebo vysoce kvalitního sítotisku. Do podkladového materiálu umíme rovněž reliéfně razit a umocnit již tak silný 3D efekt. Speciální materiálové složení dělá emblém Letratec pružným a příjemným na omak. Zároveň však lze laserovým řezáním vytvořit ostré hrany. Tato kombinace vlastností je proto mezi dosavadními plastovými štítky jedinečná. Vypadá precizně jako akryl, ale má pružnost a odolnost ROYALPLASTu®.

Zmínil jste 3D štítek ROYALPLAST®, který je našim čtenářům velmi známý a je dlouholetou prověřenou součástí portfolia společnosti Rathgeber. V čem se tyto dva technologicky podobné produkty liší?

Hlavním rozdílem oproti 3D plastovým štítkům a nápisům ROYALPLAST® je jasně definovaný pravoúhlý okraj, vzniklý laserovým řezem. U Letratecu je přímo viditelná celková výška emblému nebo nápisu, díky čemuž vypadá vyšší a plastičtější. Laserem jsme schopni kdekoliv vytvořit ostré rohy i velmi malé prohlubně. Toto ROYALPLAST® neumožňuje, jelikož u něj je podkladový materiál zalitý celistvou a k okrajům klenutou vrstvou polyuretanu. Letratec tak nabízí mnohem větší svobodu pro návrhy zákazníka, který navíc ušetří za dodatečné náklady, spojené s využitím tvarovacích nástrojů.

Letratec je zajímavý i směsí materiálů. Můžete prozradit, které se k výrobě nejčastěji používají?

Jako podkladový materiál používáme různé druhy fólií, na které se následně tiskne. Kromě nejčastěji používané fólie z polyesteru a speciální silně přilnavé fólie FTC s různým barevným podkladem, nyní nově pracujeme s fólií RPET, vyrobené z recyklovaného polyesteru. Kvůli řezaní laserem naopak nepoužíváme pro ROYALPLAST® běžné vinylové fólie. Vybranou potištěnou fólii následně speciální technologií zalijeme bezrtuťovým polyuretanem, který je hlavní komponentou Letratecu, dávající emblému či nápisu požadovaný tvar a trojrozměrný efekt.

U plastových štítků Chromotion nebo u kovových štítků lze jejich povrch dodatečně zušlechtit například ražbou, mikrotiskem nebo speciálním ochranným lakem. Je něco takového možné i u Letratecu?

Potisk polyuretanové svrchní vrstvy bohužel možný není a ani by s ohledem na již potištěnou podkladovou vrstvu nedával smysl. Aplikace jakékoliv dodatečné ochranné vrstvy není nutná, protože PU povrch Letratecu poskytuje vynikající ochranu proti vlivům vnějšího prostředí, ať už jde o UV záření, vlhkost či mastnota. Navíc díky své elasticitě zajišťuje samoregenerační účinek vůči mechanickému namáhání, typicky nárazům či úderům. Co se týče ražby, tak jak již bylo řečeno, ta je možná pouze do podkladové fólie.

Existují nějaká omezení ve výrobě, na které je třeba zákazníky u nových projektů upozornit?

Je třeba poznamenat, že aplikace vyrobeného emblému či nápisu Letratec je možná pouze na mírně zakřivené povrchy. Pro více zakřivené povrchy je vhodnější náš výrobek ROYALPLAST® KONVEX nebo Aluminium Label. V případě zvláštních požadavků na odolnost by měl zákazník provést specifické zkoušky. Letratec rovněž nedoporučujeme pro výrobu příliš malých nápisů. Velikost je nutné vždy dopředu konzultovat s naším obchodním týmem.

Zdá se, že Letratec je velmi všestranným produktem. V jakých oborech vidíte do budoucna jeho největší uplatnění?

Letratec je ideální v oblastech, kde jsou vyžadovány jasné a přesné tvary, ale zároveň je požadován pružný materiál, který umožňuje aplikaci na nerovných površích a mírných zakřiveních. Jednoznačně se skvěle hodí na skleněné povrchy, kde díky své průhlednosti a ostrým hranám vypadá jako nedílná součást flakonu luxusního parfému či lahve prvotřídní lihoviny. Vhodný bude i jako součást reklamních stojanů či větších propagačních předmětů. Vzhledem k tomu, že se jedná o novinku, tak testujeme další vhodné možnosti využití.