Když nerez poráží hliník
Především ve venkovním prostředí, kde hrozí oxidace hran obnažených výsekem při výrobě, se vyplatí zvolit nerezový štítek.
TECHNOLOGIE
„Máme zákazníky, kteří si nerezový štítek vyberou, protože je to teď trendy a nerez působí i v interiérech velmi svěžím dojmem“
S produktovým manažerem Bastianem Gerlachem o technologii výroby 3D štítků z nerezové oceli.
Jak dlouho společnost Rathgeber zpracovává produkty z nerezové oceli?
S výrobou leptaných technických štítků z nerezové oceli má Rathgeber zkušenosti již od prvopočátku svého působení na trhu. Přelomovou novinkou však bylo uvedení kategorie 3D nerezových štítků, které jsme do našeho portfolia standartních výrobků zařadili v roce 2019. Tomu předcházelo dlouholeté testování a ladění této novinky zprvu nabízené jako speciálního výrobku jen vybraným zákazníkům.
Proč jste se rozhodli pro vytvoření úplně nové kategorie 3D nerezových štítků?
Stále více a více zákazníků za námi přicházelo s dotazem, zda jim jsme schopni nabídnout řešení, odpovídající jejich speciálním požadavkům na maximální mechanickou, chemickou či exteriérovou odolnost. Jednalo se o výrobce napříč odvětvími od strojírenství, přes potravinářství až po stavebnictví. Jako ukázkové příklady můžeme uvést výrobu pergol, kde se klade důraz na extrémní odolnost vůči proměnlivým podmínkám počasí. Dále lyžařský průmysl, kde je důležitá nízká hmotnost výrobku s maximální odolností. Nebo může jít o bazény, u nichž si štítek musí poradit s korozí a působením agresivního chloru. Díky dlouholetým zkušenostem s vývojem kovových štítků jsme věděli, že jedinou možností, jak tuto poptávku uspokojit, je nabídnout štítky z ušlechtilé nerezové oceli V2A. A věříme, že je to i budoucnost pro stále se rozvíjející odvětví automotive.
Jaké jsou hlavní výhody nerezových štítků oproti těm hliníkovým?
Nejčastěji nás žádají zákazníci o nerezové štítky kvůli jejich odolnosti. Jde převážně o zákazníky, kteří obvykle hliníkové štítky používali a zjistili, že na extrémní použití v oblasti průmyslu, potravinářství či zdravotnictví potřebují vhodnější materiál. Všude tam nerez poráží hliníkové štítky i za cenu toho, že je nerez dražší. Problém hliníkového štítku totiž tkví v jeho obnažené střižné hraně, která je výsekem provedeným při výrobě nechráněná. Kvůli tomu podléhá po čase oxidaci a postupným šednutím okrajů se lehce mění i vzhled štítku. To sice nemá žádný vliv na funkčnost štítku, ale nevypadá to opticky hezky. U nerezového štítku tento problém zcela odpadá. A pak tu máme zákazníky, kteří si nerezový štítek vyberou, protože je to teď trendy a nerez působí i v interiérech velmi svěžím dojmem. Nicméně je nutno dodat, že povrchové zušlechtění nerezi zdaleka nedosahuje možností, které dnes máme u hliníkových štítků.
Liší se nějak technologický proces výroby štítků?
Pro vlastní zpracování používáme stejné stroje jako v případě hliníkových štítků. Rozdílné jsou však razící stroje, protože nerez je výrazně tvrdší než hliník. Možná hloubka ražení je tu také nižší a musíme tomu přizpůsobit i další postupy, abychom byli schopni vyrábět produkty vysoké kvality.
Zmínil jste, že možnosti povrchového zušlechtění nerezi jsou omezené. Co tedy můžete zákazníkovi nabídnout?
Standartně nabízíme nerez ve dvou variantách. Provedení o tloušťce 0,4mm je v lesklé stříbrné barvě a jsme zde schopni provést celoplošné nebo parciální kartáčování, jako v případě štítku Crazy Fly. O hliníkových štítcích Crazy Fly jsme již psali dříve. Nyní probíhá intenzivní testování nerezových štítků, které lépe odolávají slané mořské vodě.
Druhá varianta o tloušťce 0,5mm je v matné stříbrné barvě a zde umíme povrch zušlechtit celoplošným kartáčováním o dvou různých zrnitostech. Do obou typů štítků jsme pak schopni provést vystouplou či zahloubenou ražbu. Povrch nerezových štítků navíc umíme zušlechtit speciálním lakem, chránícím před ulpíváním otisků prstů. Především u technických štítků se používá laserové gravírování, jímž dokážeme povrch nerezového štítku opatřit například složitým QR kódem, čárovým kódem nebo číselnou řadou.
Co byste doporučil designérům ohledně grafické přípravy návrhu štítků z nerezové oceli?
Z mého pohledu je nejdůležitější si odpovědět na otázku, jaký účel má štítek plnit. Jde o technický štítek nebo má plnit designovou funkci? Pak už jsou doporučení v mnoha ohledech podobná jako u hliníkových štítků, jen s malými odlišnostmi. Například hloubka ražení může být u nerezi jen 0,20mm zatímco u hliníkových štítků to je 0,25mm. Nebo třeba tloušťka linky u parciálního kartáčování je u nerezi 0,3mm oproti 0,25 u hliníkových štítků. I na to se může designér při tvorbě návrhu zaměřit. Na co je však naprosto nezbytné myslet, je mechanická odolnost. Především u technických štítků by měli designéři pamatovat na to, že ani nejkvalitnější barva, kterou používáme, nevydrží při extrémním zatížení tolik, co grafický prvek či nápis vytvořený kartáčováním, ražbou či laserovým gravírováním. Taková povrchová úprava zajistí maximální životnost.
Co je pro tým vývojářů v kategorii 3D nerezových štítků nyní největší výzvou?
Aktuálně nemáme žádné levnější řešení pro menší výrobní množství nebo speciální formáty štítků. Ale s týmem vývojářů na tomto pracujeme a předpokládám, že bychom něco mohli představit koncem roku 2021. Dalším naším úkolem, na němž nyní pracujeme, je využití strukturálního laku a mikrotisku. Někteří naši zákazníci tyto technologie povrchového zušlechtění již znají z hliníkových štítků a jsou s nimi velmi spokojeni. Proto bychom je rádi začali používat i u nerezi. Jsem přesvědčen, že po 1,5 roce tvrdé práce můžeme být hrdí na to, co jsme dokázali. Hlavním motorem pro další vývoj jsou naši zákazníci, kteří nás prostřednictvím svých designérů postaví před zajímavé výzvy dalších inovativních projektů, na nichž se učíme testovat a objevovat nové možnosti povrchového zušlechtění nerezových štítků.