<<<

3D štítek Aluminium Label | © RATHGEBER, k.s.
3D štítek Aluminium Label | © RATHGEBER, k.s.

E-CAFE BIKE výrobce stylových elektrokol

Aluminium Label pro elektrokola E-CAFE BIKE

Naším snem bylo jezdit po městě stylově a ekologicky: Rozhovor s Janem Malinou z firmy E-CAFE BIKE

Vyrábí prémiová elektrokola a používají k tomu především komponenty lokálních dodavatelů. Design jejich e-biků připomíná legendární městské motocykly z 50. let. Jejich snem bylo vytvořit stylové elektrokolo pro ekologický a snadný pohyb po městě i v terénu.

Přečtěte si rozhovor se zakladatelem a designérem firmy E-CAFE BIKE Janem Malinou. Dozvíte se, proč vsadili na 3D štítek Aluminium Label a jak se jejich kola liší od konkurence.

V Česku působí dost výrobců elektrokol, na to, jak jsme malá země. Vaše kola ale na první pohled vynikají netradičním designem připomínajícím motorky. Můžete přiblížit, co stálo za nápadem vytvořit takto unikátně vypadající elektrokola?

Naši firmu jsme založili s manželkou před třemi lety, kdy nás už nebavilo soustavné dojíždění autem do práce a trávení času v dopravních špičkách a zácpách.

Hledal jsem vhodnou alternativu, ale nic na trhu neodpovídalo mojí představě o funkčnosti, designu, a hlavně šetrnosti k životnímu prostředí ve městě.

Proto jsem se rozhodl vyrobit si vlastní elektrokolo. Svět se mění. Stejně jako my, i další lidé přemýšlí a začínají hledat alternativu k osobní dopravě. A to je i důvod proč jsme založili značku prémiových městských elektrokol E-CAFE BIKE.

Jsme česká firma, která staví na základech poctivé řemeslné tradice. Proto maximálně využíváme tuzemských dodavatelů. Například i baterie pochází z České republiky. Nabízí enormní dojezd přes 250 km a jednoznačně drtí konkurenci.

V současnosti vyrábíme a prodáváme e-biky, které svou spolehlivostí a provozní jednoduchostí zvládnou každodenní městský provoz.

Ve srovnání s konkurencí, přinášíme pokroková řešení, jako jsou LED osvětlení z motocyklů, instalace blikačů a dále široké pohodlné pláště, pro bezpečnou jízdu po městě. Nebo i cargo vozík, pro přepravu nákladu.

Kromě stylového designu máte i poměrně specifický název firmy. I modely vašich elektrokol jste pojmenovali po kávě – Espresso nebo Americano.  Proč se firma vyrábějící e-kola jmenuje zrovna E-CAFE BIKE? Co je za tím za příběh?

Jednoznačnou inspirací jsou pro nás klasické motocykly. Spojují v sobě jak nestárnoucí design, tak i dlouhodobou spolehlivost založenou na poctivém výběru komponentů.

I název naší značky je odvozený od legendárních motocyklů café racers, které si majitelé upravovali do své podoby a scházeli se právě v kavárnách. Tento fenomén se začal objevovat v průběhu 50. let 20. století v Anglii a šlo vlastně o první městské motocykly.

Pamětníci tvrdí, že název vznikl díky jedné z kratochvílí, kdy se závodilo v tom, kdo nejrychleji přejede z jedné kavárny do druhé.

E-CAFE BIKE tak využívá hlavní znaky café racerů, jako jsou minimalismus, skvělý výkon, pohodlí, a hlavně možnost upravit si svůj stroj do vysněné podoby podle sebe.

Nabízíme tři základní modely o dvou výkonech: 250 W pro trhy EU a 1000 W pro trhy mimo EU. Stylový model Americano, sportovní verzi Macchiato a pak offroadový model Espresso, který je schopen jízdy jak na silnici, tak i v terénu.

Všechny modely si můžete nakonfigurovat podle vlastní představy a vkusu, včetně stylových metalíz, nebo vlastního brandingu a loga.

Díky unikátnímu designu a skvělým jízdním vlastnostem naše elektrokola vyhrála 2. místo v prestižní soutěži Creative Business Cup 2023 a řadu dalších ocenění.

Design hraje u vašich kol významnou roli. A je promyšlený opravdu do posledního detailu. Co pro vás bylo nejdůležitější při volbě štítku, který nese název vaší značky?

Celkový design našich elektrokol jsme ladili téměř tři roky, a to včetně brandingu, kde jsme se mockrát doslova spálili.

Buď se nám branding z rámu po čase odlepoval, měnil barvu díky UV, nebo se nám smrsknul v peci při vypékání laku.

Od začátku jsme ale věděli, že chceme mít na rámu signifikantní emblém, jako mají prestižní značky aut, nebo motocyklů.

Proč jste se rozhodli spolupracovat s firmou Rathgeber? Jaké speciální požadavky jste měli na provedení štítku?

Firma Rathgeber byla pro nás jasná volba. Nabízí na trhu nejkvalitnější řešení jak loga, tak celkového brandingu.

Vyniká obrovským výběrem provedení a profesionálním zákaznickým servisem. Naše požadavky jsme tak mohli rovnou na místě konzultovat s obchodním zástupcem. Díky velkému vzorníku jsme pak vybrali to nejlepší řešení.

Dbáme také na minimální uhlíkovou stopu při výrobě našich elektrokol, proto jsme také chtěli jednoznačně dodavatele z EU.


Pro svůj designový štítek jste zvolili Aluminium Label. Co vás přesvědčilo vsadit právě na tento materiál a typ štítku?

Pro naše logo na rámu jsme zvolili 3D štítek Aluminium Label.

Toto provedení využívají i velcí výrobci automobilů, a to hlavně pro jeho prémiovou kvalitu.

Pro nás ale bylo důležité také to, že je materiál snadno tvarovatelný a skvěle pasuje na náš zaoblený design rámů.

Díky vysoce odolnému lepidlu jsme od té doby již nikdy neměli problém s odlepováním.

A je také extrémně odolný proti poškrábání a povětrnostním vlivům, co je pro nás opravdu důležité, jelikož naše kola dostávají v terénu dost zabrat.

Jak velkou roli hrála při výběru designového štítků odolnost proti slunečnímu záření, vodě, mechanickému poškození apod.? Řešíte u svých elektrokol i jiný typ značení?

Kromě loga využíváme i brandingy, hlavně pro firmy, nebo města a obce.

I v tomto případě poskytuje firma Rathgeber unikátní řešení, např. v podobě RHT fólie s vysokou teplotní odolností, jelikož ji umísťujeme přímo pod vrchní lak, který se vypéká v peci až na 200°C.

I přes vysokou zátěž fólie krásně drží tvar, nemění barvu a je odolná proti UV záření, vodě i rozpouštědlům. Našim zákazníkům tak můžeme poskytnout opravdu profesionální řešení jejich brandingu na našich elektrokolech i cargo vozíku.

Zákazníci si u vás mohou také elektrokolo nakonfigurovat podle svých představ. Vybírali jste logo a štítek i podle toho, aby "sedlo" na jakoukoli barvu, kterou si zákazník vybere?

Kromě metalíz zákazníci často poptávají ikonické barvy jako British Racing Green, Shelby Blue s racingovými pruhy, Indian Red, nebo tzv. "měňavky“. Barvy, které se podle úhlů a světla mění.

Dělali jsme třeba i oranžovou Lamborghini metalízu, nebo šedo-chromový model podle Porsche Stevena McQueena.

Právě proto jsme zvolili univerzální provedení štítků, které tak ladí se všemi barvami, doplňky a odráží naši brandovou identitu.

Jako výrobci elektrokol určitě řešíte ekologii a dopad na životní prostředí. Rozhodli jste se pro Rathgeber i na základě toho, že své štítky vyrábí v klimaneutrálním závodě?

Ekologie a udržitelnost hraje podstatnou roli ve všem, co děláme.

Hodně věcí si proto děláme sami ručně a třeba i dílnu a prodejnu jsme zařídili kompletně z recyklovaných materiálů.

Snažíme se také o funkční přesah našich elektrokol. Výroba štítků v klimaneutrálním závodě byla pro nás jasnou preferencí, jelikož dbáme na nízkou uhlíkovou stopu výroby našich elektrokol a cargo vozíků.

Reagujeme také na dnešní výzvy hustého dopravního přetížení, nároku na parkovací místa, vysokých emisí, prachu a hluku.

Naším cílem je zlepšit kvalitu našich životů i života budoucích generací. Změnou dojíždění z jízdy autem na jízdu na kole nejenže snížíte své emise CO2, pomůžete místní komunitě zbavit se znečištění a také zlepšíte své zdraví a zároveň zvýšíte kvalitu svého života. 

Více o klimaneutrální výrobě  a udržitelném rozvoji si můžete přečíst v rozhovoru s majitelem firmy Rathgeber, panem Andreasem Schrägle.