<<<

3D štítek Aluminium Label | © RATHGEBER, k.s.
3D štítek Aluminium Label | © RATHGEBER, k.s.

Aluminium Label – ideální designové značení na zaoblené povrchy.

TECHNOLOGIE

„Zásadní je u produktu Aluminium Label jeho perfektní tvarovatelnost“

S produktovou manažerkou Birte Bräutigam o technologii výroby hliníkových štítků Aluminium Label.

1) jak dlouho pracuje Rathgeber s produktem Aluminium Label

Nyní je to už 2,5 roku co jsme začali s výrobou tohoto oblíbeného produktu.

2) co bylo hlavním důvodem pro zařazení této nové kategorie do širokého portfolia produktů z hliníku?

Mnoho zákazníků řešilo, že jejich výrobky, pro něž potřebují designové značení, mají různé zaoblení povrchu. Typicky se jedná o nápojové lahve, vázy, parfémy, rámy a hlavové trubky jízdních kol či kočárků. V takových případech bylo nutné vytvořit pro každý tvar výrobku speciální nástroj, aby byl výsledný hliníkový štítek správně předohnut a mohl být dokonale připevněn. Tento nástroj samozřejmě výrazně navyšuje výslednou cenu. A tak jsme hledali řešení. Aluminium Label se díky skvělé tvarovatelnosti a tloušťce materiálu pouhých 0,3 mm dokáže přizpůsobit jakémukoliv ohnutí, takže si zákazník vystačí pouze s jedním naším produktem. V neposlední řadě je pro některé zákazníky z hlediska průmyslové automatizace velkou výhodou, že Aluminium Label vyrábíme a dodáváme na archu, zatímco klasické 3D hliníkové štítky jsou vyráběny po jednotlivých kusech.

3) Jaké jsou hlavní výhody ve srovnání s více používanými 3D hliníkovými štítky

Materiál je měkčí a díky tomu můžeme vyrazit vyšší reliéf, jak je to patrné u oliv na vzorku Terra di Chiena. A jak už bylo zmíněno, tak zásadní je snadná tvarovatelnost štítků Aluminium Label. Zákazník si tak může snadno natvarovat štítek dle povrchu daného výrobku. Je tu však i nevýhoda. Kvůli tomu, že je materiál tak měkký, není vhodné vybírat reliéf příliš plošně velký, který má tendenci se uprostřed propadat. Hliníkový materiál není tolik tuhý, aby udržel vlastní váhu.

4) Je technologický postup výroby nějak specifický?

Začátek je totožný s klasickými 3D hliníkovými štítky. Nejdříve proběhne tisk následovaný ražbou vybraného motivu. Pak je však celý hliníkový arch celoplošně laminován zvoleným lepidlem. Využíváme zde především lepidla s vysokou lepivostí, která přilnou i na silně strukturovaný povrch a drží v ohybu. Následně je tvar štítku řezán metodou kiss-cut, optimalizující počet jednotlivých štítků na archu a minimalizující odpad. V poslední fázi je strojově oddělena z archu mřížka, vzniklá vyříznutím štítků. Na závěr proběhne vizuální kontrola štítků a vadné kusy jsou z archu manuálně odebrány.

5) Jak omezená je povrchová úprava a co zde můžeme zákazníkům nabídnout?

Omezení se týká především měkkosti materiálu. Povrch jsme schopni zušlechtit kromě standardního digitálního potisku a sítotisku rovněž strukturálním lakem, mikrotiskem a ochranným lakem na svrchní straně. Jak již bylo zmíněno, tak umíme do materiálu reliéfně razit až do výšky 3 mm.  Jsme též schopni do materiálu udělat otvory ve zvoleném tvaru. Co se týče velikosti, tak jsme omezeni rozměrem archu 500 x 333 mm. Oproti standardnímu 3D hliníkovému štítku nemůžeme Aluminium Label zušlechtit laserovým gravírováním, eloxováním či diamantovým broušením. Ani do něj nemůžeme řezat laserem. Stále však testujeme nové možnosti, především co se týče kombinace s jinými materiály.

6) Existují nějaká doporučení pro designéry, jak připravit správnou grafickou předlohu?

Důležité je vyhnout se ostrým rohům a také velkým rovným plochám kolem reliéfů, protože nebudou vypadat rovně. Nápisy musí být dostatečně velké, stejně jako případné otvory. Doporučujeme rovněž využít zaoblených rohů do rádiusu R2.

Jak může vypadat úspěšný projekt s produktem Aluminium Label si můžete přečíst v článku o Hliníkových štítcích pro elektrokola E-cafe bike.