<<<

Nová tiskárna švýcarské výroby – RATHGEBER | © RATHGEBER, k.s.
Tiskárna High-End UV Inkjet system | © RATHGEBER, k.s.

Tiskárna High-End UV Inkjet system

…si umí poradit s nejrůznějšími materiály. Kromě papíru můžeme tisknout i na vinylové fólie a polyesterové, polykarbonátové nebo akrylové materiály.

NOVINKY

Ještě preciznější tisk, ještě kvalitnější štítky

Padly vám do oka štítky Chromotion, Royalplast nebo další samolepicí produkty z naší dílny? Jednou z věcí, která je pro jejich bezchybnou podobu stěžejní, je kvalitní tisk. Aby byl štítek dokonalý do všech detailů, používáme nejmodernější zařízení švýcarské a německé výroby. Posledním přírůstkem ve strojovém parku je rychlá a precizní tiskárna, která šetří čas potřebný k výrobě.

Tenisové hřiště potiskne za hodinku…

…respektive plochu o velikosti single-tenisového hřiště. Výhodou nové tiskárny švýcarské výroby High-End UV Inkjet system je totiž nejen preciznost, ale také rychlost. Jedná se totiž o vysoce efektivní stroj, který při formátu tiskového stolu cca 2 x 2,5 m dokáže v maximu dosáhnout rychlosti tisku až 180 m2 za hodinu.

„Nejvyšší rychlost tisku však používáme málokdy. Jde totiž na úkor kvality a nám jde především o ni. Proto tiskneme zpravidla pomaleji, zato v takzvané fotokvalitě,“ vysvětluje Karel Lipovský, jednatel společnosti RATHGEBER. Díky této kvalitě je obrázek – třeba logo, nápis nebo název značky – naprosto čistý. Bez jakýchkoli rastrových náznaků.

Kapka vody? V porovnání s tou inkoustovou je obrovská

Během tisku nanáší trysky tiskárny malé kapičky barvy jednu vedle druhé – ty pak poskládají výsledný obraz. Aby byla kvalita tisku co nejvyšší, je třeba, aby byla každá kapička co nejmenší. Zkusme zapojit svoji představivost: Každá kapička nanesená tiskárnou má velikost 9 pikolitrů. To je 9 biliontin litru! Číselně to vypadá takto: 0,000000000009. Jen pro představu – do jedné malé dešťové kapky se takových kapiček tiskařské barvy vejdou stovky tisíc.

„A teď si představte, že řídící počítač stroje dokáže v reálném čase řídit tok těchto kapiček tak rychle, že dosáhne výše zmíněného hodinového výkonu. Kolik těch kapiček takto za tu hodinu připraví a natiskne, se mě neptejte – to už jsou vpravdě astronomická čísla…,“ vypráví s nadšením Karel Lipovský.

Nová technologie si poradí nejen s papírem

Na rozdíl od běžných i průmyslových tiskáren umí nový model naší tiskárny barvu nanést nejen na papír. Díky technologii UV tisku si poradí i s dalšími materiály jako jsou běžné vinylové fólie, polyesterové, polykarbonátové a akrylové materiály nebo speciální fólie. I díky tomu dokážeme v RATHGEBERU vyrobit některé typy štítků jako jediní v České republice.

Ekologická, flexibilní, bezpečná

Výběr právě tohoto modelu má důvodů ještě mnohem více. Jedním z nich je jeho ekologičnost. Díky zmíněné velikosti kapky je natištěná vrstva barvy mnohem menší. Takže je nižší i její spotřeba. Druhým aspektem je způsob sušení. Oproti předchozí technologii probíhá sušení UV LED-diodami, které mají řádově nižší příkon než předchozí UV-lampy. Vyšší je i jejich spolehlivost. Sušení probíhá okamžitě po každém průjezdu tiskové hlavy. V praxi je tedy celý arch ihned po natištění usušen.

Tisk je také bezpečnější. A to díky světelné závoře, která detekuje blížící se překážku (například břicho tiskaře) a tisk zpomalí nebo zastaví.

Co to všechno znamená pro firmy, se kterými spolupracujeme? Kratší výrobní dobu, a tedy i nižší náklady spojené s výrobou. „Z toho potom vyplývá větší kapacita výroby, příznivější ceny a rychlejší dodací termíny – děláme tedy vše pro vyšší spokojenost zákazníka. Ono nám na něm totiž moc záleží,“ uzavírá s úsměvem jednatel společnosti, Karel Lipovský.

Použité zdroje: úvodní obrázek – SWISSQPRINT. Impala 3 [online]. [cit. 14.1.2019]. Dostupný na www.swissqprint.com