

Čelní panely a foliové klávesnice v elektronice
Musí vydržet drsné zacházení ve venkovních podmínkách a být přitom plně funkční
TECHNOLOGIE VÝROBY
„Čelní panely a foliové klávesnice podtrhují celkový design zákazníkova produktu.“
Jak a z čeho se vyrábí nebo k čemu slouží? S produktovou manažerkou Radkou Komárkovou jsme si povídali o vývoji či trendech při výrobě čelních panelů a foliových klávesnic.
Můžete nám popsat, jak čelní panely a foliové klávesnice fungují?
Čelní panely a fóliové klávesnice jsou jakýmsi rozhraním ke stroji, systému nebo zařízení. Z tohoto důvodu musí být odolné, snadno použitelné a čistitelné. To je velmi důležité zejména v případě zdravotnických a měřicích přístrojů. Navíc jsou panely a klávesnice tou částí přístroje, kterou uživatel nebo potenciální kupující vidí jako první. Mají různorodý tvar a mohou být opatřeny třeba typovým označením, logy, funkčními popisy či okénky. Téměř vždy pak podtrhují celkový design zákazníkova produktu.
Naše čelní panely jsou potištěné ze zadní strany, vypadají atraktivně a splňují tak vysoké nároky i v oblastech, kde je ochrana proti oděru důležitým kritériem. Potiskem ze zadní strany získáváme mnoho výhod jako elegantní vzhled s vysokou stabilitou, výraznou odolnost vůči kyselinám, zásaditým látkám, olejům a rovněž mechanickou odolnost vůči vlivům vnějšího prostředí.
Ponoříme-li se pak o něco hlouběji za hranice vizuálních akcentů, ocitneme se ve světě spacerů, drobné elektroniky, mechanických a senzorických spínačů a LED osvětlení.
Jak dlouho se Rathgeber výrobou těchto produktů zabývá?
Tato výroba probíhala již od samotném začátku, téměř před 30 lety, a sehrála významnou roli v rozvoji české pobočky společnosti Rathgeber. Zakládající tým měl již tenkrát mnoho zkušeností z předchozí činnosti, což bylo hybnou silou k úspěchu. S novými technologiemi se pak tato produkce neustále zdokonalovala. Toto tempo se rok od roku zvyšuje, a proto nás vývoj a s tím spojené budoucí inovace vedou neustále k novým úkolům.
V jakých oborech se nejčastěji tyto produkty uplatňují?
Oblasti použití jsou široké a zahrnují kromě medicíny také tepelnou, plynárenskou a měřící techniku, různorodá řídící zařízení, průmyslové stroje, RFID a NFC čtečky atd... Proto si plně uvědomujeme, jak nelehký je náš úkol. Výzvou ale zároveň i naší silnou stránkou jsou v závislosti na daných odvětvích, a tedy i jejich specifických požadavcích normy, certifikace a odolnosti našich výrobních materiálů.
Jaké materiály se při výrobě nejčastěji používají?
Standardně ve výrobním procesu používáme polyestery, polykarbonáty a PMMA materiály, které jsou pro některé více známé pod pojmem akryl či plexisklo. Tyto konstrukční materiály jsou lehké a díky svým různorodým vlastnostem v mnohých případech také výborně nahrazují materiály kovové. Samozřejmě v závislosti na konkrétním polymeru. Zásadní je právě různorodé využití potenciálu polymerních materiálů ve vztahu k nasazení a komplexnosti budoucího produktu. Plast je úžasná surovina, a tak se s ní musí také zacházet. Fosilní zdroje jsou omezené a my se stále více musíme spoléhat na obnovitelné suroviny. Naší ambicí je proto hledat nové cesty, které jsou v souladu s naší strategií udržitelného rozvoje.
Jaké jsou nejnovější trendy ve vývoji?
My sázíme na excelentní kombinaci optiky a funkce, pokračujeme v budování digitálních komponentů do našich produktů, postupně začleňujeme umělou inteligenci a velmi cílevědomě se věnujeme automatizaci a blockchainu.
Dále vnímáme, že situace na trhu s čelními panely s klasickou konvenční mikroelektronikou se mění a do popředí stále více přichází elektronika tištěná, jakož i dotykové a kapacitní displeje, které většina z nás denně ovládá v podobě mobilního telefonu.
Co je pro tým vývojářů v této kategorii produktů nyní největší výzvou?
Definitivní opuštění cesty v podobě standardního či paušálního produktu. Chceme jít mnohem dále a pomáhat k nám přicházejícímu zákazníkovi zlepšit jeho procesy, porozumět jeho problémům a představit mu individuální, inteligentní a inovativní řešení pro jeho projekt v oblasti čelních panelů.