<<<

Technická specifikace výrobních štítků na kotle | © RATHGEBER, k.s.
Technické výrobní štítky | © RATHGEBER, k.s.

Technické výrobní štítky

nesou důležité výrobní a servisní informace, proto by měly být maximálně odolné a perfektně čitelné.

TECHNICKÁ SPECIFIKACE

6 otázek k výrobním štítkům pro kotle

Každý výrobce kotlů nebo tepelných čerpadel řeší minimálně dva typy značení pro svůj produkt – technický štítek nesoucí důležité výrobní a servisní informace z výroby a marketingový štítek, který prezentuje značku a zákazníkovi připomíná název firmy po celou dobu užívání produktu. Řešíte značení i vy? Zjistěte o štítcích pro kotle více.

V tomto článku se podíváme na informace technického rázu, například jak vysokou teplotu štítky pro kotle vydrží, z čeho se vyrábí nebo jak se upevňují na produkt. Více informací o marketingovém značení najdete v rozhovoru s Matoušem Hájkem, obchodním zástupcem společnosti RATHGEBER: Štítky na kotle a tepelná čerpadla splňují vysoké technické nároky a zároveň nabízí skvělý design.

1) Které materiály jsou vhodné pro výrobu štítků na kotle?

Štítky na kotle jsou nejčastěji vyrobeny z kovů, konkrétně z hliníku nebo odolnější nerezové oceli. Kovy jsou ideální volbou nejen v případě vysokých teplot, ale také při vysoké mechanické zátěži (například u kotlů, do kterých se přikládá tuhým palivem). Pokud bude štítek připevněn na místě, kde teplota není vysoká, přichází v úvahu také plasty s vyšší teplotní odolností. Vždy ale záleží na konkrétním projektu a nárocích na štítek.

Poradit si umíme také s teplotními extrémy, a to díky speciálním materiálům na keramické bázi (které jsou ovšem výrazně dražší než kov nebo plast).

→ Zjistěte více o produktech 3D hliníkové štítky a štítky z nerezové oceli.

2) Jak se štítky na kotle upevňují? Jde o speciální lepidlo, nebo o mechanické upevnění?

V případě, že štítek bude muset odolávat vysoké teplotní zátěži, představuje vhodnou kombinaci kov spolu s upevněním pomocí otvorů vyvrtaných ve štítku. Takový štítek se k výrobku může přišroubovat, nebo přinýtovat. „V případě střední a menší teplotní zátěže můžeme štítek vyrobit z tepelně odolného plastu. Tyto štítky lze připevnit pomocí speciálních lepidel,“ vysvětluje Matouš Hájek, obchodní zástupce společnosti RATHGEBER.

Vhodné laminační lepidlo s vysokou teplotní odolností zvládne teploty do výše 230 °C. „V takovém případě by teplotní zátěž neměla být trvalá. Lepidlo zvládne teploty kolem 230 °C opakovaně, avšak maximálně po dobu 1 hodiny,“ doplňuje Matouš Hájek.

3) Jak dlouho vydrží štítek čitelný? A může být barevný?

Výrobní štítky kotlů nesou důležité informace, které musí být zřetelné a čitelné po celou dobu provozu kotle. Nejlepší výsledky představuje laserové gravírování nebo embosování. Díky těmto technologiím je štítek skutečně trvanlivý. Co ale v případě, že má být výsledný štítek barevný? I tady má poslední slovo teplota.

„U složitějších vícebarevných grafických motivů lze využít kvalitní eloxování formou sítotisku nebo digitálního tisku. Stálobarevnost můžeme garantovat do +150 °C. Při vyšší teplotě může odstín barvy blednout,“ říká Matouš Hájek.

4) Mohou mít štítky na kotle QR kód, číslování nebo jiné speciální prvky?

Ano, štítky mohou mít nejrůznější speciální prvky včetně QR či čárových kódů pro rychlou a efektivní komunikaci mezi zákazníkem a servisem nebo servisem a výrobcem. Pro pokročilejší komunikaci lze do štítku integrovat NFC/RFID čipy. Díky nim si na svém chytrém telefonu zákazník zobrazí kontakt na výrobce nebo servis, datum servisní prohlídky, příručku pro uživatele a jakékoli informace o výrobku.

„Pomocí čtečky pak servisní technik snadno odhalí chybová hlášení, vidí přehled servisních prohlídek s rozsahem údržby a může automaticky zapsat výstupní servisní protokol,“ dodává Matouš Hájek. O tom, jaké informace budou v čipu uschovány, rozhoduje pouze klient.

5) Co když zvolím nekvalitní řešení?

Pokud zakázku vložíte do rukou firmě, která v tomto oboru nemá mnoho zkušeností, může se po čase začít olupovat barva na štítku a informace budou nečitelné, nevhodně zvolené lepidlo zase může vést k úplnému odlepení štítku z kotle. To samozřejmě nemá vliv na funkci kotle samotného, ale určitě ovlivní spokojenost a komfort zákazníka.

6) Jaké spolupráce máte v tomto oboru za sebou?

Na společnost RATHGEBER z Bystřice nad Pernštejnem se spoléhají přední výrobci jako například, VERNER, Neota, Attack, KWB či Xvent. Konkrétní ukázku hotového projektu pak najdete v článku Štítky pro kotle VERNER.